Ratai turi suktis lengvai ir sklandžiai, o padangos turi gerai tikti palei visą ratlankio perimetrą.
Gerai suteptos ir kartu pritvirtintos ašys leidžia keliauti tūkstančius kilometrų ir nekeisti guolių ratuose. Gerai subalansuotiems ratams nėra būtinybės reguliuoti stipinus. Tačiau šioms korekcijoms atlikti reikalinga patirtis ir specialūs įrankiai.
Norint nuimti ratus transportavimui, pakanka atkabinti ratlankio stabdžius ( jeigu stabdžiai yra diskiniai, jokių papildomų operacijų daryti nereikia ) ir atlaisvinti spaustuką arba ašies veržlę, kuri fiksuoja ratą prie šakės ar rėmo. Tada ratas išimamas iš laikiklių. Kai ratus nuimate transportavimui, įdėkite įdėklą tarp diskinių stabdžių trinkelių. Vėl montuodami ratus, stipriai priveržkite varžtus 9 25-35Nm ) prie ašies arba suspauskite spaustuką. Spaustuką turėtų būti sunku spausti, todėl jį galima spausti į šakės laikiklius užrakintoje pozicijoje.
Oro kameros keitimas atliekamas išleidus orą ir pakėlus padangos kraštą vienoje pusėje su specialia, plastikine svirtimi. Kita svirtis naudojama pakelti padangos kraštą kelių centimetrų atstumu. Trečioji svirtis leidžia pakleti padangą visu ilgiu, Pav.50. Pakeitę oro kamerą, ištraukite [padangos ventilį kiek leidžia ratlankio anga ir prileiskite nedidelį oro kiekį į kamerą. Uždėkite padangą atgal ant ratlankio ir užpildykite kamerą oru iki norimo slėgio. Jeigu reikia keisti kameros ventilio šerdelę, tada AV tipo ventilio atveju reikalingas specialus veržliaraktis, Pav.51. Kitų ventilių atveju atsukama veržlė, pakeičiama šerdelė ir atgal prisukama veržlė. Apsauginė veržlė taip pat reikalinga, o jeigu jos nėra, atsiranda oro nuostoliai. Kai kurie ratai konstruojami ant taip vadinamos plačiosios ašies. Norint juos nuimti nuo amortizuojančios šakės, reikalinga patirtis.
Jei dviratis turi ratlankio stabdžius, tada ratlankius ir stabdžių trinkeles laikykite ypač švariai ir stebėkite jų nusidėvėjimą.
Ši sistema leidžia greitai pakeisti ratus, sureguliuoti balnelio aukštį ar pakeisti balnelį. Kad mechanizmas veiktų tinkamai ir užtikrintų tinkamą ratų padėtį rėmo ar šakės atžvilgiu ar apsaugotų balnelį nuo sukimosi važiavimo metu, reguliavimo veržlė turi būti sureguliuota, kad būtų pasiekta atitinkama kompresija – 20Nm. Norėdami padidinti kompresiją, pasukite reguliavimo veržlę, pagal laikrodžio rodyklę, norėdami kompresiją sumažinti – prieš laikrodžio rodyklę. Uždarius svirtį, matomas ženklas „CLOSE“ ( uždaryta ), atidarius ją – „OPEN“ ( atidaryta ), pav.52. Kai naudojate greito užrakinimo mechanizmą montuodami ratus, mechanizmas turėtų būti įspaudžiamas į šakės laikiklius, kai jis yra užrakintas. Norėdami patikrinti, ar rato greito užrakinimo mechanizmas yra tinkamai nustatytas, atidarykite jį, suduokite per viršutinę rato dalį ranka – jei mechanizmas nustatytas tinkamai, ratas neturėtų iškristi iš priekinės šakės laikiklių.
Norint, kad ratai suktųsi ir nesustotų dėl netinkamai sureguliuoto perjungiklio arba dėl perjungiklio gedimo ( kai dviratis turi galinį perjungiklį ), dviratyje derėtų įrengti stipinų apsaugą. Kai dviračiai turi žemą pavarą, apsaugos montavimas atliekamas atsukus žemą pavarą 3, pav.52.1, tada apsauga montuojama ant ašies, o žema pavara prisukama 40-50Nm jėga. Kai dviračiai turi kasetę, pav.52.2, nuimama paskutinė kasetės žvaigždė 4, tada nuimamos visos kitos žvaigždės , o ant ašies cilindro 1 uždedama apsauga 2 taip, kaip apsaugos ir ašies išsikišimai būtų suderinti tarpusavyje. Tada sumontuokite visas žvaigždes, o paskutinę priveržkite jėga, nurodyta ant detalės.
1. Išpakuokite priekinį ratą, pašalinkite ašies veržlių apsauginius dangtelius.
2. Atlaisvinkite ašies veržles ir įdėkite ratą tarp stabdžių trinkelių, esančių suporte.
3. Atlaisvinkite ašies veržles 25-35Nm jėga ir atsimindami rato ašies padėtį priekinės ašies kojelių atžvilgiu. Vienu metu priveržkite dešiniąją ir kairiąją veržlę.
4. Pasukite ratą ir patikrinkite, ar stabdžiai yra tinkamai sureguliuoti.
5. Tinkamas stabdžių sureguliavimas, priekinis ratas, pav.53, pav.54, pav.55.
a) atlikite reguliavimą naudodami varžtą Nr.1, nustatydami suporto trinkeles paraleliai stabdžių diskui;
b) atlaisvinkite stabdžių trosą stabdžių svirties reguliuojamu varžtu arba varžtu Nr.2 – išpildant punkte II nurodytą sąlygą.
a) atlaisvinkite trosą fiksuojantį varžtą, padidinkite įtempimą ir vėl prisukite trosą;
b) prisukite/išsukite reguliavimo varžtą Nr.2, kad būtų nustatytas tinkamas atstumas.
Atlikus reguliavimą pagal I ir II punktus, yra išlaikomi stabdžių sistemos atstumai, o stabdymo elementai turi „prisitrinti“ tam, kad stabdžių sistema būtų tinkamai sureguliuota.
Stabdžių sritys gali būti pritaikytos dviratininko rankos dydžiui, užtikrinant optimalų stabdymo efektyvumą. Daugeliu atvejų reguliavimas atliekamas mažu šešiakampiu varžtu arba kryžminiu varžtu, kuris yra ant stabdžių svirties korpuso. Stabdžių svirties judesio diapazonas pailgėja dėl stabdžių trosų nusidėvėjimo ir pailgėjimo – todėl dar kartą reikia reguliuoti. Kreipkitės į KROSS dviračių dervišą, kad būtų pakeisti susidėvėję trosai.
Netepkite ašies vidaus, nes tepalas gali ištekėti į išorę, o tai gali sukelti pralaidumo problemų. Ašis su generatoriumi apsunkina rato sukimąsi, nes magnetas yra ašyje. Variantas su spaustuku pavaizduotas pav.56 ir pav.57. Variantas su veržle pateiktas pav.58 ir pav.59. Veržles reikėtų sukti pakaitom abiejuose pusėse, kad nebūtų priveržta viena pusė, o kitoje pusėje esanti veržlė atsilaisvintų, nes ašis gali suktis, todėl vienos prisukamos labiau, o kitos mažiau. Priveržkite veržles 20Nm jėga. Nenaudokite dantytos poveržlės variante su spaustuku. Jeigu laidas nėra tinkamai įžemintas, patikrinkite, ar dantyta poveržlė brėžia laką ant šakės. Jeigu poveržlė nebrėžia lako, žibintas neveiks tinkamai, tada nubrėžkite šiek tiek lako. Patariama sujungti abu laidus, kad srovė laisvai tekėtų.
Laidai turėtų būti sujungti, kaip parodyta pav.63. Pritvirtinkite laidą prie šakės arba krepšio laikiklio taip, kad važiuojant jis neįsipainiotų į stipinus ar kitus elementus, pav.60. Jeigu važiuojant ašies padėtis žibinto atžvilgiu gali keistis, pvz., dėl amortizatoriaus naudojimo, patikrinkite, ar laidas, pritvirtintas taip, kad jis per daug neatsilaisvintų ar per daug neįsitemptų važiavimo metu. Sujunkite laidus taip, kad generatoriaus srovė tekėtų iš žibinto jungties ašyje į rėmo jungtį ašyje. Norėdami atjungti žibintą nuo generatoriaus, ištraukite kištuką. Negalima važiuoti dviračiu, jeigu kištukas yra ištrauktas, nes laidas gali įsipainioti į ratą. Kai išmontuojame dviratį, pirmiausia ištraukite kištuką, pav.61. Jeigu laidai yra įtempti, jie gali nutrūkti arba netinkamai veikti. Montuodami ratą, sumontuokite ratą šakėje, o tada pajunkite kištuką.
Pasukite priekinį ratą ir patikrinkite, ar žibintas šviečia, pav.62.
Montuojant/nuimant ratą gali atsirasti perjungiklio veikimo problemų. Tokiu atveju kreipkitės į specializuotą servisą, kad būtų atliktos atitinkamos korekcijos.
1. Uždėkite reguliavimo poveržlę, pav.64.
2. Priveržkite veržles, pav.65.
3. Įkiškite stūmimo sklendę, pav.66.
4. Sumontuokite pavarų perjungimo sistemos korpusą, pav.67
5. Priveržkite stabdį, pav.68.
Sumontavus/nuėmus ratą gali atsirasti perjungiklio veikimo problemų, kreipkitės į specializuotą servisą, kad būtų atliktas reguliavimas.
1. Užrakinkite trosą laikiklyje, pav.69.
2. Įdėkite reguliavimo poveržles, pav.70.
3. Priveržkite veržles, pav.71.
4. Priveržkite stabdį, pav.72.
(Taikoma vaikiškiems dviračiams)
Galinio rato ašis yra įdėta ir prisukta priešinėmis veržlėmis. Atraminių ratukų montavimas (nuėmimas ) neturi įtakos jų reguliavimui.
1. Nuo galinio rato nuimkite veržles (4).
2. Nuimkite sparno laikiklį (3) ( jei yra ), nenuimkite reguliavimo rankenėlių (1).
3. Montuokite tokia tvarka: ratukų laikikliai (2), sparno laikiklis (3).
4. Sureguliuokite atraminius ratukus taip, kad tarpas tarp ratukų ir žemės su vertikaliai pastatytu dviračiu būtų daugiausia 25 mm, pav.74. priveržkite veržles (4). Užveržimo jėga – 17Nm.
5. Dėmesio! Vaikiški dviračiai su atraminiais ratukais gali būti naudojami plokščioje vietoje, prižiūrint suaugusiems. Pavojinga, jeigu dviratis su atraminiais ratukais važiuoja per stulpelių formos kliūtis, siaurus vartus, kur vaikas gali užkliūti. Važiavimas dviračiu su atraminiais ratukais nelygioje vietoje ar arti stulpelių formos kliūčių kelia pavojų pargriūti ir susižeisti.
1. Nuimti galinio rato ašies veržles (4).
2. Nuimti sparno atramas (3) ( jeigu yra ).
3. Nuimti atraminius ratukus (2), nenuimti reguliavimo rankenėlių (1).
4. Sumontuoti sparno atramas (3) ir užveržti