Dviračio aptarnavimo instrukcija STABDŽIAI

Dviračio aptarnavimo instrukcija STABDŽIAI

 

STABDŽIAI

 


 

Dviračiai turi trijų tipų stabdžius; įmontuotus ašyje ( vadinamuosius torpedo ), diskinius ( hidraulinius ir mechaninius ), pav.23, ir ratlankių ( V-stabdis, U-stabdis ), pav.24. Jei dviračiai skirti važiuoti pagal dešinės pusės eismą ( pvz., Didžiojoje Britanijoje), dešinioji svirtis veikia priekinio rato stabdį, o kairioji svirtis veikia galinio rato stabdį.

Įspėjimas: dviračiuose su torpedo stebule ( inerciniai stabdžiai ) yra tik vieno stabdžio svirtis, kuri veikia priekinį stabdį.

 


 

Torpedo

 

Galinio rato ašies mechanizmas leidžia stabdyti pedalų pagalba. Norint sustabdyti dviratį, pakanka paskuti pedalus priešinga kryptimi. Šio tipo stabdžius galima remontuoti tik specializuotame servise.

 


 

Diskiniai stabdžiai

 

Šioje sistemoje diskiniai stabdžiai montuojami ant abiejų ratų ašių. Kai dviratininkas spaudžia ant vairo esančią stabdžių svirtį ( rankenėlę ), atsiranda kompresija stūmokliuose, kuri sukelia trintį į diską per stabdžių trinkeles. Diskinių stabdžių reguliavimui ir priežiūrai reikia žinių, įgūdžių ir specialių įrankių. Šiuos veiksmus reikėtų atlikti specializuotame servise. Vartotojas pats gali pakeisti stabdžių trinkeles. Norėdami tą padaryti, nuimkite ratą, išimkite kaiščius ar spyruokles, kurios tvirtina trinkeles, išimkite susidėvėjusias trinkeles, įdėkite naujas trinkeles ir atlikite tokius pačius veiksmus atbuline tvarka. Trinkelių modelis turi būti identiškas toms, kurias turėjo įsigytas dviratis. Nespauskite stabdžių svirtelių, kai keičiate stabdžių trinkeles.

Švarūs stabdžių diskai žymiai pagerina diskinių stabdžių efektyvumą ir važiavimo saugumą.

 


 

Ratlankio stabdžiai ( V-stabdis, U-stabdis )

 

Šioje sistemoje stabdžių rankenėlės spaudžia trinkeles į rato ratlankį. Atstumas tarp trinkelių ir ratlankio reguliuojamas specialiais varžtais ant stabdžių rankenėlių arba sutrumpinus-prailginus stabdžių trosą. Stabdžių trosas sujungia svirtelę ant vairo si stabdžių rankenėle, naudojant varžtą ( 5-8Nm ). Stabdžių trosai turi būti keičiami mažiausiai kartą per metus arba kiekvieną kartą, kai ant jų paviršiaus atsiranda grioveliai ir įtrūkimai. Stabdžių trinkelės prisukamos prie rankenėlės 6-9Nm jėga arba įdedamos į specialų kreiptuvą. Norint pakeisti trinkeles, jos turi būti atsuktos nuo rankenėlės arba ištraukus kaiščius išimtos iš kreiptuvų. Montuojant stabdžių trinkeles, reikia nustatyti jų tinkamą aukštį ir prisukti prie rankenėlės arba įdėti į kreiptuvą ir vėl uždėti kaiščius. Įvertinti stabdžių trinkelių nusidėvėjimą padeda specialūs jų grioveliai. Jeigu trinkelių paviršius nusidėvėjęs taip, kad nebesimato griovelių – tada reikia keisti trinkeles. Kadangi trinkelės nusidėvi pamažu, stabdžių trosus reikia įtempti. Tinkamai sureguliuotos trinkelės garantuoja efektyvų stabdymą: trinkelės nukreipiamos beveik lygiagrečiai ratlankiui, tačiau taip, kad trinkelės nugarėlė būtų maždaug 2 mm toliau nuo ratlankio nei trinkelės priekis, pav.25. Prašome atkreipti dėmesį, kad stabdant trinkelės neliestų padangos, o ratlankį spaustų visas trinkelės paviršius. Jei stabdžių rankenėlės negrįžta į pradinę padėtį, išvalykite ir sutepkite tvirtinimo taškus, esančius prie šakės arba rėmo, arba pakeiskite trosus ar trosų šarvus. Paspaudus svirtelę, turi likti 10 mm atstumas tarp stabdžių svirtelės ir vairo.

 


 

Būgniniai stabdžiai

 

Stabdymo mechanizmas įtaisytas priekinio rato stebulėje. Stabdymo jėga sukeliama suspaudus svirtį ant rankenos. Ši jėga, perduodama kabelio ir svirties, sukelia stabdžių trinkelių išsiplėtimą ir jų atramą į būgno stebulę. Stabdžių reguliavimas sukeliamas kabelio įtempimu.

 


 

Hidraulinių diskinių stabdžių tikrinimas ir reguliavimas

 

Spausdami stabdžių svirtį, patikrinkite, ar nėra nuotėkio stabdžių trosuose ir jų jungtyse. Jeigu radote nuotėkio, nedelsiant kreipkitės į Kross dviračių aptarnavimo servisą, nes dėl jų gali neveikti stabdžiai. Stabdžių svirtys gali būti pritaikytos dviratininko rankos dydžiui, užtikrinant optimalų stabdymo efektyvumą. Daugeliu atveju koreguojama naudojant nedidelį šešiakampį varžtą arba varžtą su kryžmine galvute, kuris yra stabdžių svirties dangtelyje. Hidrauliniai stabdžiai turi mechanizmą, kuris automatiškai kompensuoja trosų nusidėvėjimą. Jeigu reikia atlikti stabdžių slėgio reguliavimą arba pakeisti naudotus trosus, kreipkitės į Kross dviračių aptaranavimo servisą.

Niekada dviračio, kuris turi hidraulinius stabdžius, netransportuokite ratais į viršų. Dėl to stabdžiai gali nebeveikti. Jeigu dviratis transportuojamas nuėmus ratus, diskinių stabdžių gnybtus reikia apsaugoti nuo išsilydimo specialaus dėklo pagalba.

 


 

ĮSPĖJIMAS

 

203 mm ir 180 mm dydžio diskai turi didesnę stabdymo jėgą nei 160 mm diskai. Prieš pradėdami naudoti stabdžius, įsitikinkite, kad gerai jaučiate stabdymą.
Prašome atkreipti ypatingą dėmesį ir nekiškite pirštų į besisukantį diskinių stabdžių diską, kai ratas montuojamas ar vyksta techninė apžiūra. Diskas yra pakankamai aštrus ir gali rimtai sužaloti pirštus, jeigu juos įkišite į besisukantį diską, pav.26


Stabdžių veikimo metu padidėja gnybtų ir disko temperatūra, todėl jų nelieskite, kai važiuojate arba iš karto išmontavus dviratį, nes galite nudegti. Prieš pradėdami reguliuoti stabdžius, patikrinkite, ar jų dalys pakankamai atvėsusios.


Esant drėgnam orui stabdymo kelias pailgėja. Sulėtinkite anksčiau ir švelniai stabdykite.
Jeigu kelio paviršius yra šlapias, ratai slys daug lengviau. Kai slysta ratai, dviratininkas gali nukristi nuo dviračio. Siekdami to išvengti, dviratį sulėtinkite anksčiau ir švelniai stabdykite.
Prieš pradėdami važiuoti, visada įsitikinkite, ar veikia priekiniai ir galiniai stabdžiai.
Neleiskite prasiskverbti tepalams ar alyvai į diską ar stabdžių gnybtus, priešingu atveju stabdžiai gali veikti netinkamai.
Jeigu tepalas ar alyva patenka ant trinkelių, trinkelės turi būti pakeistos. Jeigu tepalas ar alyva patenka ant disko, diskas turi būti valomas. Jei tai nepadaroma, stabdžiai gali veikti netinkamai.
Prieš pradėdami važiuoti dviračiu, įsitikinkite, kad trosų storis yra 0.5 mm arba storesni, pav.27


Jei nepertraukiamai naudojate stabdžius, atsiradę garai gali blokuoti stabdžius. Norėdami tai ištaisyti, akimirką atleiskite stabdžių svirtį.

 


 

Įkaitimo periodas

 

Stabdžių diskai turi įkaitimo periodą, kurio pabaigoje stabdymo jėga palaipsniui augs. Nepamirškite didėjančios stabdymo jėgos, kai naudojate stabdžius įkaitimo periodu. Identiška situacija susiklosto, kai keičiamos stabdžių trinkelės ar diskas.